+48 570 600 460

Formularz kontaktowy

Jak wybrać temat pracy dyplomowej?

Nie wiesz jak wybrać temat swojej pracy dyplomowej, a termin zbliża się nieubłaganie? Sprawdź jak podejść do tego wyzwania, aby pisanie pracy i obrona nie były dla Ciebie koszmarem.

Wybór odpowiedniego tematu pracy licencjackiej lub magisterskiej potrafi być prawdziwą udręką, zwłaszcza, gdy promotor nie chce nic podpowiedzieć, a w naszej głowie siedzi sto pomysłów, albo jeszcze gorzej – żaden. Co wtedy?

obrona pracy, wybór tematu pracy, obrona dyplomu, praca licencjacka, praca magisterska

Aby wybrać odpowiedni temat, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów:

Zastanów się jakie zagadnienia w trakcie Twoich studiów choć trochę Cię zainteresowały. Poszukaj w pamięci przedmiotów, na których nauka i zdawanie egzaminów sprawnie Ci szło. Nie należy pisać pracy z dziedziny, która w trakcie studiowania była ciężka do zaliczenia.

Dowiedz się, w czym dokładnie specjalizuje się Twój promotor. Sprawdź, na jakie tematy wydał publikacje w trakcie swojej kariery naukowej. Jeśli „wstrzelisz się” w ulubione zagadnienia promotora, będzie Wam znacznie łatwiej współpracować.

Jeżeli przychodzą Ci już do głowy jakiekolwiek zagadnienia, koniecznie wybierz się do czytelni. Nie obronisz pracy, jeżeli nie znajdziesz na wybrany temat przynajmniej 20-30 źródeł literatury – nawet, jeżeli temat będzie bardzo ciekawy.

Nie porywaj się z „motyką na księżyc” – cóż to oznacza? Na początku wielu studentów wpada w niezdrowy entuzjazm; wydaje im się, że pisanie pracy przyjdzie im łatwo, a nawet sprawi przyjemność, gdy temat będzie niezwykle interesujący. Nie daj się złapać w taką pułapkę, jeżeli na pisanie tekstu nie poświęciłeś jeszcze ani jednego dnia. W całym procesie doboru tematu poszukaj zdrowego rozsądku, ponieważ pisanie pracy naukowej to niełatwe zadanie – musisz napisać kilkadziesiąt stron, gdzie porównasz literaturę, samodzielnie zbadasz wybrany problem, a także spełnisz wiele wymogów formalnych i technicznych. Wystarczy, że Twoja praca będzie po prostu dobra.

Jeżeli wybierzesz temat w racjonalny sposób, jego realizacja nie stanie się dla Ciebie udręką, a na obronie nie zje Cię stres 🙂

Jeżeli mimo powyższych wskazówek nadal masz problem w znalezieniu tematu na swoją obronę, zapraszamy do kontaktu – postaramy się pomóc 🙂

Zespół Erato Consulting